Home GAA Camogie Eight Laois teams heading South in search of Feile glory

Eight Laois teams heading South in search of Feile glory

The victorious Rosenallis team who won the Laois Feile 'A' hurling title at the weekend
The victorious Rosenallis team who won the Laois Feile 'A' hurling title at the weekend

Five Laois hurling clubs and three Laois camogie clubs are heading South today to begin their quests for Feile glory.

Rosenallis, Clonaslee St Manman’s, Park-Ratheniska-Timahoe, St Fintan’s Mountrath and Portlaoise will all take part in the Feile hurling competition which is taking place in Carlow, Kilkenny and Wexford.

Three Laois camogie teams will also compete as Portlaoise, Abbeyleix and Clough-Ballacolla will also be in action.

Here is a run down of each of the teams, their fixtures and where they will be competing:

Rosenallis – Division 2 Hurling Group C
The victorious Rosenallis team who won the Laois Feile 'A' hurling title at the weekend
The victorious Rosenallis team who won the Laois Feile ‘A’ hurling title 

Rosenallis will be spending the weekend in Wexford as there games will take place in Piercestown and Hollymount.

They begin their campaign at 4pm this afternoon against St Martins of Wexford before facing Birr at 4.45pm straight afterwards.

Rosenalli’s final group game is on Saturday morning in Hollymount at 10.30am against Shelmaliers.

PANEL: Mason Creagh, Paul Egan, Fionn Kempster, Eoin Sharp, Alex Redmond, Aodh Bowes, John Hughes, Ciaran Cuddy, Alex Marron, Cathal Keady, David Dooley, Jimmy Hyland, Charlie Friel, Denis Grehan, Diarmuid Dooley, Colin Bennett, Eoin McEvoy, Geariod Glancy, Pauric Glancy, Robert Culliton, David Kelly, Nick Dunne, Cian Ryle, David Grehan

Clonaslee-St Manman’s – Division 4 Hurling Group D
The Clonaslee team that were crowned Laois Feile 'B' champions at the weekend
The Clonaslee team that were crowned Laois Feile ‘B’ champions 

Clonaslee-St Manman’s will compete in Division 4 of the boys competition in group D where they play games in Kilkenny and Wexford.

They begin at 4pm this evening against Tullogher-Rosbercon before facing Clann na Gael of Westmeath at 6.15pm.

Their final group game is against St Annes of Wexford at 11.15am on Saturday morning in Rathangan.

PANEL: Christopher Conroy, Cormac Murray, Noah Flynn, Fionn Owens, Darragh Scully, Patrick Purcell, Cathal Lee, Luke Dunne, Tom Smith, Cian Conroy, Peter Foynes, Sennan Barrett, Alex Keenan, Joe Conroy, Paul Mulhall, Darragh Mulhall, Ciarán Hogan, Tiernan Carroll, Josh Flynn, Cian Callaghan, Joe Conroy

St Fintan’s Mountrath – Division 8 Hurling Group C

Mountrath are one of three Laois boys teams who received invites to play at the Feile this year.

They will take part in Group C of Division 8 and will be based in Wexford for the weekend.

They take on Wexford side Carnew Emmets at 5pm in Taghmon this evening before facing Limerick side Dromin Athlacca Banogue an hour later in the same venue.

Their final group game on Saturday morning sees them face hosts Taghmon Camross at 11am.

PANEL: Dominic O’Keeffe, Ceilum O’Brien, Killian O’Keeffe, Dylan Hegarty, Jack Larkin, Josh Holmes, Tadgh Moore, Michael O’Brien, Jordan Egan, Oisin Bohane, Tom Kirwan, Mark Cusack, Evan Conroy, Darragh Phelan, Andrew Goggins, Ruidhri Phelan, Kyle Moore, Cian Hill, Michael Moore, Eoin Brennan

Park-Ratheniska-Timahoe – Division 10 Hurling Group D

Park-Ratheniska-Timahoe are the second Laois team to receive an invite to the competition and they find themselves in Group D of Division 10.

They will be based in Wexford where they take on Ballyhogue at 5pm before facing Moyne-Templetuohy an hour later with both games being played in Bree.

Park-Ratheniska-Timahoe will then travel to Grantstown on Saturday morning at 11.15am to play Bannow-Ballymitty in their final group game.

PANEL: Colm Byrne, Brandon McCarthy, Adam Ramsbottom, Cian Nolan, Aaron Szwaglis, Ciarán Bobo Lawal, Eoin McWey, Seán Drennan, Tomas Duff, Simon Fingleton, Noah Fingleton, Oisin Ramsbottom, Andy Delaney, Mark Ramsbottom, Conor Fitzpatrick, Jack Shortall, Rory Kavanagh, Thomas Duff, Seán McDonald, Daire McDonald, Enda Shortall, Jack Fennelly

Portlaoise – Division 11 Hurling Group D

Portlaoise’s B team are the third Laois side to be invited to play at the competition this year.

This is an U13 team essentially and they will also spend the weekend in Wexford.

They face Glynn-Barntown B at 5pm in Killurin tonight before taking on St Fechins of Louth an hour later.

Their final group game is at 11am in Clonard on Saturday morning against the hosts.

PANEL: Conor Brown; Seán O’Sullivan, Dylan Cahill, Matthew Coonan, Colin McEvoy, Richard Whelan, Barry Fitzpatrick, Brochan O’Reilly, Seán Luke Taylor, James Conroy, Colm Killeen, Paul Flanagan, Jack McGrath, Daniel O’Gorman, Karl Mulligan, Seán Wallace, Jacque Pretorious, Mitch Fitzpatrick, Conor Raggett

Portlaoise – Division 3 Camogie Group A
The Portlaoise team that will represent Laois in the Camogie Feile weekend 

Portlaoise will also have representation in the camogie as their girls will compete in Group A of Division 3 and be based in Wexford.

They begin this evening at 5.30pm against Oylegate-Ballymitty of Wexford before facing Clare side Clarecastle at 6.15pm.

They then travel to Grantstown on Saturday morning to take on Bannow-Ballymitty at 10.30am in their final group game.

PANEL: Niamh Graham, Cara Phelan, Koren Dunne, Ciara Crawley, Eimear Marum, Anna Hanlon, Aoife Ennis, Grainne O’Reilly, Regina O Bulafor, Aoibheann Dalton, Sinead Murphy, Susie Delaney, Ali Dunne, Aileen O’Neill, Emma O’Sullivan, Alice Kerins, Ashling Fleming, Katie O’Reilly, Ciara Marum, Louise Corrigan, Caoimhe Byrne, Aimee Lewis, Victoria Lechus, Rachel Flanagan, Anna Dillion, Abbie Hearns, Rachel Glynn, Grainne Keogh

Abbeyleix – Division 5 Camogie Group B
Abbeyleix were crowned Division 2 Feile Camogie champions 

Abbeyleix will be based in Wexford but will play their games in Carlow as they compete in Division 5 this weekend.

They begin this evening at 4pm against St Mullins of Carlow before facing Denn of Cavan at 6.15pm.

Their final group game sees them travel to Ramsgrange at 10.30am on Saturday morning to take on St James of Wexford.

PANEL: Alannah Brennan, Louise Doyle, Emma Cass, Lucy Conroy, Orla Dunne, Sinaed McEvoy, Niamh McDonald, Cora Burke, Jill Gaughan, Roisin Fitzgerald, Katie Dunican, Anna Kavanagh, Orlaith Condron, Caoimhe McDonald, Chloe Brennan, Laura Miller, Emer Kelly, Isabelle McWey, Kate Byrne, Holly Peacock, Grainne Carroll, Alyssa Palmer, Caoimhe Hogan, Finola Kehoe, Annie Rogers, Isobel Churchouse, Leah Clerkin, Chloe Ryan, Caitlin Tarrant

Clough-Ballacolla – Division 7 Camogie Group C

Clough-Ballacolla are the fourth Laois side to be invited to compete this year and they will also be based in Wexford.

They begin this evening in Rathangan at 5pm against Ballygarret Realt na Mara at 5pm before taking on Monghan outfit Clontibret an hour later.

Their final group game is on Saturday morning at 10.30am against hosts St Annes.

PANEL: Aoife Boyhan, Caoimhe Boyhan, Brid Brennan, Trina Bergin, Muireann Byrne, Caoimhe Cassin, Ella Clear, Clodagh Duggan, Emma Fitzpatrick, Vicky Hartford, Katie Hennebeyy, Paige Hyland, Maeve Hennessy, Caoimhe Kirwan, Abbey Lalor, Jade Carroll, Sophieann Hawkes, Rebecca Pearson, Anna Purcell, Niamh Ryan, Amy Whelan

READ ALSO – All of Thursday night’s Laois GAA results