Home Sport Soccer All the latest CCFL results and fixtures

All the latest CCFL results and fixtures

Here are all the latest results and fixtures from the CCFL.

Results

Friday November 8

Senior Division
Derry Rovers A 0 Tullamore Town 3

Saturday November 9 2019

Division 1
Mullingar Town 1 Gaels Utd 1
Longford Town Cruisers 2 Castlepollard Celtic 2
Ballymahon AFC 2 Gallen Utd 2

Under 17 Preliminary Division
Willow Park 6 Mucklagh 2
East Galway Utd 2 Birr Town 2
Monksland Utd 13 Portlaoise 0
Mullingar Ath B 5 Temple Villa 8
Mullingar Ath A 4 Mullingar Ath C 1

Under 19 Preliminary Division
Mullingar Ath B 3 Raharney Utd 4
Tullamore Town 1 Emo Celtic 0
Mountmellick Utd 0 Mullingar Ath A 4
Abbeyleix Ath 1 Edenderry Town 3

Sunday, November 10 2019

New Balance FAI Junior Cup 3rd Round
Monread FC 0 Ballinahown A 1

New Balance FAI Junior Cup 4th Round
Suncroft 10 Coolraine 1
Birr Town A 8 Bush Celtic 0
Willow Park 1 Athy Town 0

Senior Division
Clara Town 1 Monksland 7

Division 1
Highfield Utd 0 Mullingar Town 3

Division 2
Banagher Utd 6 St. Carthage’s Athletic 1
Portlaoise 5 Temple Villa 1
BBC Utd 4 Moate Celtic 1

Division 3a
Cloneygowan Celtic 1 Abbeyleix Athletic 2
Midlands Celtic 2 Derry Rovers B 2
Rosenallis B 2 Stradbally Town B 2
St. Aengus 5 Maryborough 5

Division 3b
Ballinahown B 1 Newcastle Athletic 2
St. Cormac’s Athletic 1 Kinnegad Juniors 5

Women’s Division
Clara Town 2 Kinnegad Juniors 3

Fixtures

Saturday, November 16 2019
Kick off at 2pm unless stated

John Farrell Combined Counties Cup 1st Round
Castlepollard Celtic v Grange Utd
Longford Town Cruisers v Colmcille Celtic
Longford Wanderers v Ballymahon AFC
Moydow FC v Gaels Utd

Senior Division
Tullamore Town v Mullingar Athletic

Saturday Division 1
Gallen Utd v Mullingar Town
UCL Harps v Longford Athletic
CCFL Cup Ballymahon, Castlepollard, Colmcille, Grange, Longford Wanderers, LTC, Moydow, Gaels

FAI Under 17 Cup 3rd Round
Mullingar Athletic v Belvedere FC

FAI Youths Cup 2nd Round
Willow Park v Clane Utd v–  2pm

LFA U19 Youths Cup 1st Round
Trim Celtic v Edenderry Town – 11am
Tullamore Town v Shelbourne FC

Under 17 Preliminary Division
Birr Town v Willow Park
Mucklagh v Portlaoise
Mullingar Ath B v East Galway Utd
Monksland Utd v Mullingar Ath C
Idle Temple Villa

Under 19 Preliminary Division
Clara Town v Mullingar Ath B
Emo Celtic v Raharney Utd
East Galway Utd v Mountmellick Utd
Idle Mullingar Ath A, Abbeyleix Ath

Sunday, 17th November 2019
Kick off at 11am unless stated

O’Neill’s LFA Junior Cup 2nd Round
Willow Park v Rivervalley Rangers
Rosenallis A v Kilmore Celtic
Monksland Utd v Edenderry Town
St. Anthony’s v Derry Rovers A – Finn Park – Local – 11.30am

John Farrell Combined Counties Cup 1st Round
Highfield Utd v Riverside FC – Burkes Hill, Birr – Midland
St. Cormac’s Athletic v Killeigh
Clonmore Utd v Towerhill Rovers
Moate Celtic v East Galway
Melville Celtic v Abbeyleix Athletic
Gentex v Coolraine
Maryborough FC v Stradbally Town
Banagher Utd v St. Aengus
Mountmellick Utd v Kinnegad Juniors
Cloneygowan Celtic v BBC Utd
Temple Villa v Mountmellick Celtic
Raharney Utd v Midlands Celtic
Byes UCL Harps, Clonaslee Utd, St Carthages Ath, Portlaoise, Newcastle Ath and all Senior Division Teams.

Senior Division
Ballinahown A v Birr Town A
Walsh Island Shamrocks v Clara Town

Division 1
Mullingar Town v Clonaslee Utd
Idle Clonaslee Utd
All other teams in Combined Counties Cup

Division 2
Portlaoise v BBC Utd
Idle St. Carthage’s Athletic
All other teams in Combined Counties Cup

Division 3b
Birr Town B v Newcastle Athletic
Idle Ballinahown B

Women’s Division
Mullingar Athletic v Clara Town – 11.00am
Kinnegad Juniors v Bealnamulla  – 2.00pm
Mountmellick Utd v Killeigh – 2.00pm
Birr Town v Willow Park  – 2.00pm

Tables

Here is how the tables stand after the latest fixtures

SEE ALSO-Portlaoise GAA host Race Night and celebrate recent achievements this weekend