Home Sport GAA All of this week’s Laois GAA fixtures as hurling returns to the...

All of this week’s Laois GAA fixtures as hurling returns to the fore

Minor B joint captains Na Fianna Rory Culliton and Glen Connolly PRT Enda Shortall and Cormac Murphy
Photo: Pat Delaney

After a busy week on the football front, attention switches back to hurling.

Round 3 action in the top three grade will bring the group stage of those competitions to a close.

Check out all the fixtures below:

TUESDAY, SEPTEMBER 21

  • All games at 6.30pm with first-named team at home unless stated otherwise

U-15 Football Divisional League in the Centre of Excellence at 6.30pm and 7.45pm

WEDNESDAY, SEPTEMBER 22

  • All games at 7.15pm with first-named team at home unless stated otherwise

U-17 Hurling ‘B’ Championship Final 
Park-Ratheniska-Timahoe Gaels v Na Fianna in the Centre of Excellence

THURSDAY, SEPTEMBER 23

  • All games at 7.30pm with first-named team at home unless stated otherwise

Senior Hurling Championship Group B Round 3
Abbeyleix v Camross in O’Moore Park

Intermediate Hurling Championship Group B Round 3
Mountmellick v Mountrath in The Centre of Excellence at 6.45pm

Heywood CS: U-14 Hurling Divisional League Round 1 in Heywood CS at 6.30pm and 7.45pm

FRIDAY, SEPTEMBER 24

  • All games at 7.45pm with first-named team at home unless stated otherwise

Senior Hurling Championship Group B Round 3
Rathdowney-Errill V Borris-Kilcotton in O’Moore Park

SATURDAY, SEPTEMBER 25

  • All games at 7pm with first-named team at home unless stated otherwise
  • All underage games at 4pm with first-named team at home unless stated otherwise

Senior Hurling Championship Group A Round 3
Clough-Ballacolla v Castletown in O’Moore Park at 5.30pm
Rosenallis v The Harps in O’Moore Park

Premier Intermediate Hurling Championship Group A Round 3
Rathdowney-Errill v Ballyfin in Borris-In-Ossoy at 5pm
Ballinakill v Slieve Bloom in Trmera at 5pm

Junior Hurling Championship Group B Round 3
Abbeyleix v Mountrath at 4pm

Junior Hurling Championship Group A Round 3
Portlaoise v Colt-Shanahoe at 4pm

U-17 Football ‘B’ Championship Quarter-Final 
Park-Ratheniska-Spink v Camross in Ratheniska

SUNDAY, SEPTEMBER 26

  • All games at 12.30pm with first-named team at home unless stated otherwise
  • All underage games at 6.30pm with first-named team at home unless stated otherwise

Premier Intermediate Hurling Championship Group B Round 3
Colt-Shanahoe v Camross in Mountrath
Clonaslee v Portlaoise in Rosenallis

Intermediate Hurling Championship Group A Round 3
Clough-Ballacolla v Borris-Kilcotton in Ballacolla
Clonad v Park-Ratheniska-Timahoe

Intermediate Hurling Championship Group B Round 3
Trumera v The Harps at 4pm

Junior Hurling Championship Group A Round 3
Rathdowney-Errill v Camross at 4pm

Junior Hurling Championship Group B Round 3
Ballypickas v Castletown at 4pm

U-17 Football ‘B’ Championship Quarter-final
Ballyfin Gaels v The Heath in The Centre of Excellence at 7pm

Féile Peil (Round Robin series)
Group A (Venue – Mountmellick):
Round 1 – 10.30am Mountmellick v Portarlington; Stradbally Parish Gaels v Portlaoise; St Pauls Bye
Round 2 – 11am Mountmellick v Stradbally Parish Gaels; Portarlington v St Pauls; Portlaoise Bye
Round 3 – 11.30am Portarlington v Stradbally Parish Gaels; Portlaoise v St Pauls; Mountmellick Bye
Round 4 – 12am Mountmellick v Portlaoise; Stradbally Parish Gaels v St Pauls; Portarlington Bye
Round 5 – 12.30am Mountmellick v St Pauls; Portarlington v Portlaoise; Stradbally Parish Gaels Bye

Féile Peil (Round Robin series)
Round 1 – 10.30am Ballyroan Abbey v St Joseph’s; Na Fianna Og v Graiguecullen; Killeshin Bye
Round 2 – 11am Ballyroan Abbey v Na Fianna Og; St Joseph’s v Killeshin; Graiguecullen Bye
Round 3 – 11.30am St Joseph’s v Na Fianna Og; Graiguecullen v Killeshin; Ballyroan Abbey Bye
Round 4 – 12am Ballyroan Abbey v Graiguecullen; Na Fianna Og v Killeshin; St Joseph’s Bye
Round 5 – 12.30am Ballyroan Abbey v Killeshin; St Joseph’s v Graiguecullen; Na Fianna Og Bye

Féile Peil ‘B’ (Round Robin series)
Group A (Venue – The Heath):
Round 1 – 11am The Heath v Ballylinan; Portlaosie B v Park Ratheniska
Round 2 – 11.30am The Heath v Portlaoise B; Ballylinan v Park Ratheniska
Round 3 – 12am The Heath v Park Ratheniska; Ballylinan v Portlaoise B

Féile Peil ‘B’ (Round Robin series)
Group A (Venue – O’Dempsey’s):
Round 1 – 11am O’Dempsey’s v Rosenallis; Ballyfin Gaels v Kilcavan The Rock
Round 2 – 11.30am O’Dempsey’s v Ballyfin Gaels; Rosenallis v Kilcavan The Rock
Round 3 – 12am O’Dempsey’s v Kilcavan The Rock; Rosenallis v Ballyfin Gaels

MONDAY, SEPTEMBER 27

  • All games at 6.30pm with first-named team at home unless stated otherwise

Féile Peil (Venue – The Centre of Excellence)
Semi-finals – 6.30pm
Final – 7.45pm

Féile Peil ‘B’ (Venue – The Centre of Excellence)
Semi-finals – 7.10pm
Final – 8.10pm

U-16 Football Divisional League Round 2 at 6.30pm and 7.45pm in Heywood CS

SEE ALSO – Deadly Duggan does it again as The Harps add Feile title to championship success

Previous articleDeaths in Laois – Tuesday, September 21, 2021
Next articleLaois duo feature as Republic of Ireland Women complete U-19 European tournament