Home Sport Soccer All the opening round CCFL results as well as this weekend’s fixtures

All the opening round CCFL results as well as this weekend’s fixtures

The Midlands face Donegal in the Kennedy Cup this evening

The local CCFL soccer season got underway at the weekend with a number of games across all the divisions.

All of the results are listed below as well as all this weekend’s fixtures.

RESULTS

Over 35 Shield 1st Round
Tullamore Town 4 Mountmellick Utd 2
Melville Utd 1 Moate Celtic 0

Over 35 Cup Quarter Finals
Nenagh Celtic 0, Mullingar Ath 5
St Comans 0 BT Harps 1
Mullingar Town 1 Portlaoise Shamrocks 5

Over 35 Shield Quarter Finals
Abbeyleix Ath 1 Melville Utd 4
Nenagh AFC 1 Stradbally Town 4
Tullamore Town 1 Clara Town 3

Midland Super Cup Semi Finals
Willow Park 1 Mullingar Ath 2
Portlaoise 0 Tullamore Town 4

Senior Division
Derry Rovers 2 Willow Park 3
Mountmellick Utd 1 Monksland Utd 1
Ballinahown 4 Mullingar Ath 2

Division 1
Towerhill Rovers 1 Highfield Utd 2
Horseleap Utd 2 Coolraine 3

Division 2
Clonown Rovers 3 O’Moore’s FC 3
Gentex 4 Geashill Utd 1
FC Killoe 2 Moate Celtic 4

Division 3
St Aengus 4 Cloneygowan Celtic 4
BBC Utd 2 Banagher Utd 3
Raharney Utd 1 Kinnegad Juniors 1

Division 4
Riverside FC 1 St Cormacs Ath 8
Abbeyleix Ath 5 Kenagh Utd 2
Monksland Utd 1 Maryborough FC 8
Rosenallis 2 Mountmellick Celtic 2

FIXTURES

SATURDAY, AUGUST 17

Division 3
Derry Rovers B v Raharney Utd; 8pm

SATURDAY, AUGUST 18

Over 35 Cup Semi Finals
Willow Park/Ballymackey v Mullingar Ath – Venue TBA, at 6.45pm
BT Harps v Portlaoise Shamrocks – Templemore at 6.45pm

Over 35 Shield Semi Finals
Melville Utd v Lions/Rosenallis; Sarsfield Park Athlone at 6.45pm
Stradbally Town v Clara Town; The Lawn Stradbally at 6.45pm

Senior Division
Tullamore Town v Derry Rovers; Leah Victoria Park, Tullamore at 7pm

SUNDAY, AUGUST 19

First-named teams at home and all games at 11am unless stated otherwise

Senior Division
Monksland Utd A v Clara Town A
Birr Town v Mountmelllick Utd
Willow Park v Ballinahown A

Division 1
Gallen Utd v Mullingar Town
Highfield Utd v Clonaslee Utd
Rosenallis A v Towerhill Rovers
Walsh Island Shamrocks v Horseleap Utd
Idle: Coolraine

Division 2
Stradbally Town v St. Carthages Athletic
O’Moore FC v Gentex; 2pm; Leisure Centre, Portlaoise
Geashill Utd v Clonown Rovers
Moate Celtic v FC Killoe

Division 3
Banagher Utd v Ballinahowan B
Cloneygowan Celtic v BBC Utd
Idle: St Aengus, Kinnegad

Division 4
Clara Town B v Abbeyleix Athletic
St. Cormacs Athletic v Monksland Utd B
Kenagh Utd v Riverside FC
Maryborough v Rosenallis B
Mountmellick Celtic v Clonmore Utd

SEE ALSO – Draws made for Round 3 and relegation stages of Laois SFC