Home Sport GAA All of this week’s Laois GAA fixtures as attentions switch back to...

All of this week’s Laois GAA fixtures as attentions switch back to football

All of this weeks Fixtures

After a busy week of hurling, attention turns back to football this week.

The week begins with championship final action in Junior ‘C’ and ‘B’ football.

SFC, IFC and JFC action soon follows along with plenty of juvenile games.

Check out all the fixtures below:

TUESDAY, SEPTEMBER 14

  • All games at 7.30pm with first-named team at home unless stated otherwise
  • All underage games at 6.30pm with first-named team at home unless stated otherwise

Junior ‘C’ Football Championship Final
Park-Ratheniska v Ballyfin in The Centre of Excellence

Junior Hurling Championship Group B Round 2
Abbeyleix v Ballypickas in The Centre of Excellence at 7pm

WEDNESDAY, SEPTEMBER 15

  • All games at 7.30pm with first-named team at home unless stated otherwise

Junior B Football Championship Final
Stradbally v Slieve Bloom in The Centre of Excellence

U-16 Hurling Divisional League in Heywood CS at 6.30pm and 7.45pm

THURSDAY, SEPTEMBER 16

  • All games at 7.30pm with first-named team at home unless stated otherwise

Senior Football Championship Qualifier Round 2
Ballylinan v Clonaslee in O’Moore Park

Intermediate Football Championship ‘Winners’ Round 2
Crettyard v Park-Ratheniska in Stradbally

Intermediate Football Championship Qualifier Round 2
The Rock v Timahoe in Annanough

U-15 Hurling Divisional League in Heywood CS at 6.30pm & 7.45

FRIDAY, SEPTEMBER 17

  • All games at 7.30pm with first-named team at home unless stated otherwise
  • All underage games at 6.15pm with first-named team at home unless stated otherwise

Senior Football Championship Qualifier Round 2
Portlaoise v Ballyfin in O’Moore Park

ACFL Div 3A Relegation Final 
Graiguecullen v Kilcavan

U-15 Football ‘B’ Shield Final
The Heath v Mountmellick Parish Gaels ‘B’

SATURDAY, SEPTEMBER 18

  • All games at 5.30pm with first-named team at home unless stated otherwise
  • All underage games at 2.30pm with first-named team at home unless stated otherwise

Senior Football Championship Qualifier Round 2
Arles-Killeen v Killeshin in O’Moore Park at 6pm
Emo v The Heath in O’Moore Park at 7.30pm

Intermediate Football Championship Qualifier Round 2
Arles-Kilcruise v Portlaoise in Ratheniska

Intermediate Football Championship ‘Winners’ Round 2
O’Dempsey’s v Mountmellick in Portarlington

Junior Football Championship Group A Round 2
Castletown v Portarlington

Junior Football Championship Group B Round 2
Barrowhouse v Ballyroan-Abbey at 2.30pm

Junior Football Championship Group C Round 2
Camross v St Joseph’s

U-15 Football Championship Final 
Stradbally Parish Gaels v St Joseph’s in The Centre of Excellence

U-15 Football ‘B’ Championship Final 
St Pauls v Killeshin in The Centre of Excellence

U-15 Hurling ‘B’ Championship Final
Clough-Ballacolla v Portarlington in The Centre of Excellence at 3.45pm

U-17 Hurling Championship Semi Final
Camross v The Harps at 3.30pm
Portlaoise v Abbeyleix at 3.30pm

SUNDAY, SEPTEMBER 19

  • All games at 3.30pm with first-named team at home unless stated otherwise

Senior Football Championship ‘Winners’ Round 2
Courtwood v Portarlington in O’Moore Park at 12.30pm
Ballyroan-Abbey v St Joseph’s in O’Moore Park at 2pm
O’Dempsey’s v Rosenallis in O’Moore Park at 5.30pm
Stradbally v Graiguecullen in O’Moore Park at 7pm

Junior Football Championship Group A Round 2
Portlaoise v The Harps

Junior Football Championship Group B Round 2
The Heath v Errill

Junior Football Championship Group D Round 2
Killeshin v Spink

John West Féile na nGael

Group A (Venue – Rathdowney):
Round 1- Rathdowney-Errill v The Harps at 11am
Round 2- The Harps v  Abbeyleix at 11.30am
Round 3- Abbeyleix v Rathdowney-Errill at 12pm

Group B (Venue – Clonad):
Round 1- Raheen Parish Gaels v Park-Ratheniska-Timahoe at 11am
Round 2- Park-Ratheniska-Timahoe v Mountrath at 11.30am
Round 3- Mountrath v Raheen Parish Gaels at 12pm

John West Féile na nGael ‘B’

Group A (Venue – Portarlington):
Round 1- Portarlington v Na Fianna; Rosenallis v Portlaoise at 11am
Round 2- Portarlington v Rosenallis; Na Fianna v Portlaoise at 11.30am
Round 3- Portarlington v Portlaoise; Na Fianna v Rosenallis at 12pm

Group B (Venue – Borris in Ossory):
Round 1- Borris-Kilcotton v Clough-Ballacolla; Castletown v Camross at 11am
Round 2- Borris-Kilcotton v Castletown; Clough-Ballacolla v Camross at 11.30am
Round 3- Borris-Kilcotton v Camross; Clough-Ballacolla v Castletown at 12pm

MONDAY, SEPTEMBER 20

  • All games at 7pm with first-named team at home unless stated otherwise
  • All underage games at 6.30pm with first-named team at home unless stated otherwise

John West Féile na nGael (Venue – The Cantre of Excellence):

Semi-finals- (Winner A v Runner-up B & Winner B v Runner-up A) at 6.30pm

Final at 7.45pm

John West Féile na nGael ‘B’ (Venue – The Cantre of Excellence):

Semi-finals- (Winner A v Runner-up B & Winner B v Runner-up A) at 7.10pm

Final- at 8.10pm 

SEE ALSO – New chapter for popular Polish lady as she takes ownership of Mountmellick shop

Previous articleDeaths in Laois – Tuesday, September 14, 2021
Next articleLaois player selected for Republic of Ireland U-19 Women’s squad for European tournament