Home Sport Soccer All of the recent CCFL soccer results – and this week’s fixtures

All of the recent CCFL soccer results – and this week’s fixtures

An exciting new venture for the Midlands Schoolboys League

There was another busy week of soccer fixtures with games on across the counties in the CCFL.

Mountmellick had a good 2-1 win over Tullamore Town in the Senior Division while there were wins for O’Moore FC and Stradbally Town in Division 2, Stradbally’s 5-1 win away to Killoe FC on the Longford-Cavan border capping a busy week for the club.

Darren Fowler and Alan Delaney got Stradbally off to a good start with a goal each in the opening 30 minutes, Delaney’s effort a screamer from outside the box. Jack Langton then got his third goal of the season on the 20-minute mark and while the home side pulled on back, Stradbally led 3-1 at the break.

Jody Dillon, who scored a match-winning goal for the Stradbally footballers the night before against Portarlington, got Stradbally’s fourth in the second half while Mark Gannon got a fifth with six minutes remaining.

All the weekend results – and this coming weekend’s fixtures are listed below.

RESULTS

Senior Division
Clara Town 2 Willow Park 0
Mountmellick Utd 2 Tullamore Town 1
Ballinahown 0 Birr Town 4
Mullingar Ath 4 Monksland Utd 3

Division 1
Highfield Utd 6 Rosenallis 3
Mullingar Town 0 Coolraine 2
Walsh Island Shamrocks 5 Gallen Utd 2

Division 1 Saturday
Colmcille Celtic 0 Dynamoe Rooskey 8
Grange Utd 1 Camlin Utd 6

Division 2
Geashill Utd 1 O’Moore FC 4
FC Killoe 1 Stradbally Town 5
Gentex 2 Moate Celtic 1
St Carthages Ath 3 Clonown Rovers 1

Division 3
BBC Utd 4 Ballinahown 1
Banagher Utd 5 Raharney Utd 0
St Aengus 2 Kinnegad Juniors 3
Derry Rovers 2 Cloneygowan Celtic 1

Division 4
Monksland Utd 2 Clonmore Utd 2
Abbeyleix Ath 3 St Cormacs 2
Riverside FC 1 Mountmellick Celtic 4
Kenagh FC 4 Maryborough FC 4
Rosenallis 1 Clara Town 3

WEDNESDAY, AUGUST 29

Division 1
Clonaslee Utd v Towerhill Rovers; 6.45pm

FRIDAY, AUGUST 31

Senior Division
Derry Rovers A v Ballinahown A; 8pm

SATURDAY, SEPTEMBER 1

First-named team at home and all games at 2.30pm unless stated otherwise

U-17 Premier Division
Emo Celtic v Willow Park
Mullingar Athletic v Portlaoise AFC
Idle: St Francis, Abbeyleix

U-17 Division 1
St Aengus v Clara Town
Horseleap Utd v Tullamore Town
Idle: Birr Town, Rosenallis

U-19 Premier Division
Willow Park v Edenderry Town
Kinnegad Juniors v Mullingar Ath
Idle: Tullamore

U-19 Division 1
Mullingar Ath B v Mountmellick Utd
Temple Villa v Ballymahon
Idle: Kilbeggan, Clongowes Wood

Senior Division
Tullamore Town v Birr Town A; 7pm

SUNDAY, SEPTEMBER 2

First-named team at home and all games at 11am unless stated otherwise

LFA Senior Cup Preliminary Round
Ashford Rovers A v Monksland Utd A; 12.30pm

Senior Division
Willow Park v Mullingar Athletic
Idle: Mountmellick Utd, Clara Town

Division 1
Coolraine v Walsh Island
Mullingar Town v Highfield Utd
Horseleap Utd v Gallen Utd

Division 2
Clonown Rovers v Gentex
FC Killoe v St. Carthages Athletic
Moate Celtic v Geashill Utd
Idle: O’Moore FC, Stradbally Town

Division 3
Ballinahown B v Derry Rovers B
Raharney Utd v BBC Utd
Kinnegad Juniors v Banagher Utd
Idle: Cloneygowan Celtic, St Aengus

Division 4
Clara Town B v Monksland Utd B
Clonmore Utd v Riverside FC
St. Cormacs Athletic v Kenagh Utd
Idle: Rosenallis, Maryborough, Mountmellick Celtic, Abbeyleix Athletic

Women’s Division
Killeigh A v Bealnamulla; 2pm
Mullingar Athletic v Birr Town; 2pm
Idle: Clara Town, Willow Park

SEE ALSO – Stage times announced for Electric Picnic